יחד נגשים את השינוי בו רצית
אורית הראל

לפרטים:
052-2538315
03-9383815

איך לבחור מעצבת פנים

אתם רוצים לעבור את השיפוץ בשלום.

אתם רוצים לשדרג את הדירה החדשה בלי כאבי ראש.

החלטתם שאתם זקוקים למעצבת פנים כדי לעשות את זה נכון ועכשיו עולה השאלה איך לבחור בזו שהכי מתאימה לכם. היכן להתחיל? את מי לשאול? מה חשוב לבדוק? יש מבחר כל כך גדול של מעצבים  ומעצבות פנים, הרשת האינטרנטית מלאה בהם ובאתרים שלהם. מה עושים?

הנה 11 טיפים חשובים לבחירת המעצבת שלכם:

ותסלחו לי על שאני נוקטת במאמר זה לשון נקבה, הכוונה גם למעצבי פנים.

הפניות

דבר ראשון, לברר בסביבה הקרובה, אצל קרובי משפחה, אצל השכנים, בעבודה, בין החברים.

תגידו שאתם מחפשים מעצבת ומיד תקבלו מספר שמות.

תתקשרו, ואם השיחה תזרום עבורכם, תקבעו פגישה. אחרי שתיים-שלוש פגישות עם מעצבות שונות כבר תדעו הרבה יותר על התחום, על היקף ועלות השרות, ותוכלו לעשות את הבחירה הטובה עבורכם.

הכשרה וניסיון

בפגישה עם המעצבת  אל תהססו לשאול על הכשרתה וניסיונה.

היכן וכמה זמן למדה, האם יש לה תחומי התמחות, סוגי העבודות שעשתה.

בדרך כלל יש קשר הדוק בין רמת ההכשרה הפורמלית לרמת תוכניות העבודה שהמעצבת תוציא תחת ידיה ורמת התייחסותה לפרטים. לשנות הוותק יש השפעה גם על היכולת שלה לפתור בעיות בשטח, כאלה שלא כתובות בספרים ומבוססות על ידע וניסיון קודם.

כימיה

שאלו על תהליך העבודה ועשו תיאום ציפיות.

לכו אחרי תחושת הבטן שלכם בכל הקשור ל"כימיה" עם המעצבת. תהליך העבודה הוא אינטימי במידה רבה, ונכונו לכם עוד שעות רבות יחד. חשוב שתרגישו נוח במחיצתה, תחושו שהיא קשובה לכם, מבינה אתכם וזורמת איתכם.

 סגנון העיצוב

תוכלו בוודאי לראות עבודות שעשתה המעצבת, אם באתר אינטרנט שלה, בדף הפייסבוק ועוד.

נסו לברר האם חשוב לה לשמור על קו קבוע ו"טביעת אצבע" שלה בכל עבודה, או שהיא תזרום איתכם ועם הטעם שלכם, ורק תכוון אתכם לבחור יפה ונכון.

יש מעצבים שיעמדו על כך שהם אלה שיכתיבו את הסגנון ויאשרו כל בחירה. ייתכן וזה מתאים לכם כי בדיוק עכשיו אתם רוצים לעשות שינוי דרסטי ממה שהיה לכם עד עכשיו, ואינכם סומכים על טעמכם. יש כאלה שילחצו עליכם לזרוק כל דבר שלא נראה להם מתאים לסגנון שלהם. אחרים לעומת זאת, יעשו מאמץ כן לשלב בדירתכם החדשה פריטים שחשובים לכם, שאתם אוהבים או אספתם במהלך השנים בטיולים בעולם.

המלצות

בקשו מספרי טלפון של לקוחות.

תתקשרו ותשאלו איך היה עבורם תהליך הבניה או השיפוץ בליוויי אותה מעצבת. האם  היתה קשובה וסבלנית אליהם, האם הבינה את מבוקשם, האם הצליחה להוציא  את הבקשות מן הכוח אל הפועל? עד כמה היתה יצירתית לדעתם במתן פתרונות עליהם לא חשבו לבד? האם היא מקפידה על פרטים בתוכניותיה? האם הכימיה איתה היתה טובה. האם  ידעה לכוון ולסייע בבחירות שנעשו? האם התוצאה הסופית עונה לציפיותיהם וכל שאלה אחרת שמעניינת אתכם.

הנדסת אנוש

שאלה שחשוב לשאול את הממליצים אליהם תתקשרו: האם נוח לכם בדירה שתכננה עבורכם המעצבת?

תחום הנדסת האנוש דורש שליטה במידות מינימום של מיקומי ריהוט, פריטי אינסטלציה, חדרים, חללי איחסון, מסדרונות ועוד. האם הדלקות התאורה והשקעים ממוקמים במקומם הנכון, האם הדלתות נפתחות לכיוון הנכון, המגירות במטבח ובארונות נפתחות באין מפריע  ועוד. לכל אלה השפעה ישירה על מידת הנוחות של החיים בבית.

 התנהלות בשטח במהלך העבודה

האם ידעה להתנהל מול מבצעי העבודה בשטח בצורה נעימה אך אסרטיבית? האם לא היססה בעת הצורך לעצור את עבודת הקבלן אם טעה או פישל ולבקש ממנו לעשות מחדש? מצד שני, האם היא גם יודעת להתפשר ולקבל כשצריך ואפשר? האם ידעה להעיר ולהציג בקשותיה ברוח טובה ועניינית . האם הצליחה לשמור על יחסי עבודה תקינים ולזכות בשיתוף פעולה מצד הקבלן ועובדיו? האם גילתה הבנה גם בחומרים "שחורים" (דבקים, צבעים וטייחים)? האם היתה מסוגלת לתת פתרונות לתקלות בלתי צפויות (חשוב בעיקר לעבודות שיפוץ)?

לוחות זמנים

עמידה בלוחות זמנים היא דבר חשוב בעיקר אם עובדים מול חברה קבלנית, אך גם בעבודות פרטיות.

חשוב לסגור תוכניות ולהיערך עם כל הבחירות לפני תחילת העבודה, כדי שהכל יהיה מוכן, ולא תיאלצו לבצע החלטות ובחירות בלחץ כי הקבלן מחכה.

שאלו גם על זה, ואיך סייעה המעצבת להיערך לקראת תחילת העבודה.

בדקו עד כמה היא זמינה, גמישה או קשוחה, בהתייחס ללוחות הזמנים שלכם כאנשים עובדים.

עם זאת, זכרו שגם למעצבת פנים יש  חיים פרטיים ויש לכבד את שעות העבודה שהגדירה בפניכם.

 רמת התוכניות

יש חשיבות גבוהה לאיכות התוכניות ולרמת הפרוט שלהן. לאתם לא תוכלו להעריך את רמת התוכניות, אלא אם שמעתם מלקוחות  קודמים על תקלות במהלך העבודה שנבעו מטעויות בתוכניות או מחוסר תשומת לב. הם אולי ידעו לספר לכם אם הקבלן היה מתקשר השכם והערב לשאול שאלות כי דברים לא היו מובנים לו, או שהיו חסרים בתוכניות. יש לכך גם השפעה על מספר הפעמים שהיה צריך לבצע פעולות מסוימות, כמות האילתורים והתקלות במהלך העבודה. אל תצפו ל"אפס תקלות", אין דבר כזה. אבל הלקוחות איתם תדברו יוכלו כנראה לתת לכם הערכה כלשהי גם בענין זה.

 הדמיות

אולי גם אתם, כרוב האנשים, לא קוראים תוכניות ומתקשים להבין את פשר הקווים והסימנים בשרטוטים הרבים.

שאלו על האופן בו המעצבת יכולה להמחיש לכם את התוכניות והרעיונות שלה. יש מי שתשרטט עבורכם חזיתות של החדרים, אחרת תשרטט פרספקטיבות ביד חופשית ואחרת תכין עבורכם הדמיות ממוחשבות תלת מימדיות.

עליכם להבין כי בהכנת הדמיה יש להשקיע שעות רבות ויש לכך משמעות כספית.

הצעת המחיר

בדקו את הצעת המחיר שקיבלתם כדי לראות מה היא כוללת לעומת אחרות.

למשל, כמה אופציות ("סקיצות") ראשונות תכין עבורכם, האם המספר מוגבל? האם תהיה עלות לכל תוכנית נוספת?

האם התמחור כולל הדמיה או שעבור זה יש לשלם בנפרד?

האם השירות כולל פיקוח עליון, מה שמקובל בדרך כלל, או שתעדיפו פיקוח צמוד.

אם תבקשו פיקוח צמוד והמעצבת תהיה מוכנה להיענות לכם, תדעו שיש לכך עלות גבוהה נוספת כי מדובר בנוכחות יומיומית כמעט באתר.

האם התמחור הוא גלובלי ולא יהיו עליו תוספות בהמשך, או שהוא נעשה לפי שעות עבודה ואין לכם מושג לאן תגיעו איתו. עם זאת יהיה זה לגיטימי אם בנוסף לתמחור הגלובלי תצוין עלות שעת עבודה, למקרה שהמעצבת תצטרך לתמחר עבודות שתבקשו לבצע בנוסף למה שהוסכם עליו מראש.

סביר להניח שההשקעה בשירותי המעצבת תחולק למספר תשלומים לפי התקדמות העבודה.

חשוב לזכור שעלות  השרות מושפע גם מהיקף העבודה ומניסיונה של המעצבת.

אין דין שיפוץ בן ארבעה חודשים, כדין עבודה המתמשכת על פני שנתיים ויותר, במקרה של ליוויי מקצועי מול חברת בניה בתהליך תכנון דירה חדשה.

מעצבת מתחילה תעלה, מן הסתם, הרבה פחות מאחת בעלת ניסיון רב, ולכן לא תמיד יהיה קל להשוות את ההצעות שתקבלו. אין תחליף וקשה לקבוע מחיר לידע ולניסיון שנצבר משך שנים וכאן יהיה עליכם לעשות את השיקול וההעדפה שלכם.

 

 

מאמרים נוספים

לקוחות מספרים

דילוג לתוכן