יחד נגשים את השינוי בו רצית
אורית הראל

לפרטים:
052-2538315
03-9383815

רק לא ליפול מהשטיח

איך להבטיח שהדירה שלך לא תהפוך לזירת תאונות

מעלית

אם אתם עוברים מבית או דירה גדולה לדירה קטנה יותר, הדבר הראשון והחשוב ביותר היא המעלית. ושתעצור בקומה שלכם. (לא צחוק). כבר ראיתי בנייני דירות עם חצאי קומות, שכדי להגיע לדירה שלכם תיאלצו לעלות או לרדת חצי קומה, לפחות 7 מדרגות. אתם לא רוצים את הסידור הזה.

החניה

וודאו שיש גישה קרובה, נוחה ומוארת מהחניה עד המעלית.

ברוב הדירות החדשות החניה נמצאת במרתפים וכדאי לבדוק כמה צריך ללכת עד המעלית.

בדירות יד שניה, לא אחת החניה נמצאת מאחורי הבית וכדי להגיע לכניסה צריך לעבור (בלילה) בין העמודים, בשביל  מרוצף חלקית באבני מדרך – ובחושך מוחלט. דברים שצריך לדעת ולטפל בהם יחד עם וועד הבית לפני כניסתכם לדירה.

רצוי שבגישה מהחניה לכניסה לא תהיינה מדרגות, ואם יש – כמה שפחות. רצוי שיהיה מקום למאחזי-יד או להתקנת רמפה אם בעתיד תזדקקו להם.

תאורת חדר מדרגות

בדקו אם מפסק התאורה של חדר המדרגות מואר ותוכלו למצוא אותו בקלות בחשיכה. קל מאוד להחליף מפסק ישן ללא נורה,  בחדש ומאיר והחיים ייראו אחרת, תרתי משמע.

מדרגות בדירה – לא ולא

מומלץ בחום לא לרכוש דירה עם מדרגות פנימיות (דופלקס), בה צריך לעלות לקומה שניה כדי להגיע לחדר השינה. אם אתם מתעקשים על דופלקס כזה, רצוי למקם את חדר השינה במפלס התחתון, ובקומה העליונה לתכנן חדר עבודה או חדר אורחים.

ואם כבר יש מדרגות, התקינו מלבד המעקה, גם מאחז יד בצד השני.

כבדי הראיה או מי שחשים חוסר בטחון בשימוש במדרגות, דעו שאפשר לסמן אותן. במהלך שיפוץ אפשר "לשתול" פסי אריח בגוון שונה מהמדרגה או פסי מתכת, כדי שיבלטו לעין.

אם לא משפצים מדרגות, אפשר לחספס אותן בקצה או להשתמש באלמנט נדבק ממתכת, או בסרט הדבקה להבלטה ולמניעת החלקה.

פתחי דלתות

רצוי מאוד שפתחי הבניה של הדלתות לחדרים יהיו ברוחב 90 ס"מ ופתחי הבניה לדלתות חדרי האמבטיה והשירותים יהיו 80 ס"מ. למעבר נוח וקל, גם של כיסא לגלים בעת הצורך.

בדירות חדשות זהו סטנדרט מקובל כיום. בדירות ישנות, אם משפצים, זהו אחד הדברים שיש לטפל בהם.

ידיות

להימנע מידיות עגולות או ידיות כפתור.

בגיל מבוגר יכולים להיווצר קשיים במוטוריקה עדינה ובסגירת כף היד לשם תפיסה או סיבוב ידיות עגולות. החליפו לידיות לחיצה.

גם ידיות לארונות ומגירות רצוי שתהיינה ארוכות ונוחות מספיק כדי להכניס את היד וכדי למשוך ולדחוף אותן בקלות.

חדר האמבטיה

אם אתם משפצים, רצוי להיפרד מהאמבטיה ובמקומה לתכנן תא מקלחת גדול ללא אגנית או מדרגה, כך שאפשר להיכנס אליו ללא מכשולים.

חובה להתקין לפחות מאחז יד תקני אחד. המהדרין יתקינו אחד על כל קיר.

ספסל ישיבה יכול להיות גם מפנק וגם נוח למי שעמידה ממושכת קשה לו. אפשר לבנות ספסל כזה ולחפות אותו במושב עץ עמיד למים או במושב קשיח (אריחים, שיש).

ניתן לרכוש ספסלים מוכנים כאלה מעץ או מקוריאן.

חשוב שהספסל יהיה חזק ויציב.

בשום אופן לא לחפש תחליף זול בין כיסאות הפלסטיק, כיוון שהם בלתי יציבים ומחליקים בקלות.

אם החלטתם בכל זאת להשאיר את האמבטיה, אל תנסו להדביק לתחתית שלה "שטיח פלסטיק נגד החלקה". כזה שאמור להידבק בעזרת כפתורי ואקום קטנים. סכנה ! הם ממש לא נדבקים ואתם יכולים להחליק יחד איתם. האמבטיה ללא שטיח, גם כשהיא רטובה, הרבה יותר בטוחה ללא שטיח. וכמובן, מאחז יד או שניים יסייעו לכם לצאת, להיכנס ולהתרחץ בביטחון ובביטחה.

שטיחים ומחצלות

מומלץ לסלק מהדרך כל דבר שאפשר להחליק עליו או למעוד בגללו. שטיחים ומחצלות קטנים אפשר לקבע ע"י שטיחוני גומי למניעת החלקה אותם מניחים תחת השטיח.

שטיחים ישנים ששוליהם מתפרקים או שיש להם "אוזניים" –  שחררו. אם אי אפשר לתקן, היפרדו מהם או החליפו באחרים שלא יגרמו לכם למעוד. רק לא ליפול מהשטיח.

חדר שינה

רצוי להשאיר לפחות 70 ס"מ בין המיטה לקיר שלידה. חשוב שתוכלו לנוע בקלות במרווח הזה, במיוחד אם תזדקקו לעזרת אדם נוסף, או להכנסת מיכשור רפואי ליד המיטה או לנוכחות כיסא גלגלים בסביבה.

התקינו תאורת לילה להתמצאות בדרך  לשירותים. זו יכולה להיות נורת לילה קטנה שתישאר דולקת כל הלילה ואם נכנסתם לשיפוץ זה יכול להיות גוף תאורה קטן ושקוע בקיר, סמוך לרצפה ובדרך לשירותים, עם מפסקי הדלקה משני צידי המיטה.

מיטה מפנקת – אם אתם יכולים לפרגן לעצמכם מיטה חשמלית מתרוממת – לכו על זה. ולא רק כי זה מאוד נוח לראות כך טלויזיה מהמיטה.

כשיש בעיות ברכיים, גב, משקל עודף, שרירי הבטן כבר לא מה שהיו פעם, מאוד נוח כשהמזרון מתרומם למצב ישיבה וקל הרבה יותר לרדת מהמיטה.

לסיכום

אלה רק חלק מהדברים שאתם יכולים לעשות למענכם בדירה.

 לכל דירה מאפיינים אחרים ולכל דייר צרכים משלו.

בעל/ת מקצוע טוב/ה, מנוסה וקשוב/ה לצרכים ולמגבלות שלכם, יוכל לסייע לכם רבות כדי שהמגורים בדירה יהיו עבורכם נוחים ובטוחים.

מאמרים נוספים

לקוחות מספרים

דילוג לתוכן