יחד נגשים את השינוי בו רצית
אורית הראל

לפרטים:
052-2538315
03-9383815

לשפץ או לעבור דירה? ואולי להשכיר ולשכור?

מקרה אמיתי

"תודה, אורית, על הסיכום המקצועי.
אמא שלי קיבלה מרץ לחפש  דירה וכבר לא נעה הלוך וחזור לגבי שיפוץ".

באמת יותר מזה לא צריך.

כך כתבה לי בתה של אישה שהזמינה אותי אליה הביתה לייעוץ.

האם,  בת +60, אלמנה המתגוררת כבר שנים בגפה בדירה גדולה ומרווחת  בת 5 חדרים במרכז כפר סבא.  לדירה בקומה השניה, יש גם אופציה להרחבת מרפסת הסלון, דבר  שעשו כבר כל הדיירים מלבדה לפני מספר שנים.

הדירה אמנם נראתה נקיה ומתוחזקת לא רע, אך לא שופצה למעלה מ- 20 שנה, והאם הרגישה שאינה רוצה להמשיך לגור כך  יותר, למרות שהיא מאוד אוהבת אותה ואת הסביבה.

מזה מספר רב של חודשים שהיא מתלבטת מה לעשות: לשפץ, או למכור ולעבור לדירה חדשה?

ואם לשפץ, האם להוסיף את המרפסת (כי חבל לא לנצל את האפשרות)  וכך עוד להגדיל את הדירה, או לא?

כמי שמתפרנסת בצנעה מטיפול בתינוק, לא רצתה, ובצדק, להוציא את כל חסכונותיה  על השיפוץ, חסכונות שהם הפנסיה שלה ועתידה הכלכלי.

הדירה נזקקה לשיפוץ מאסיבי.  כיון שלא שופצה כבר שנים רבות, היה ברור לי שכל שיפוץ חייב לכלול גם טיפול יסודי בתשתיות החשמל והמים, דהיינו החלפת הצנרת בכל הבית.

לי היה ברור, שלאישה עצמה אין כל צורך בהוספת המרפסת (הדירה ממילא כבר גדולה עליה),  שגם תעלה משמעותית את עלויות השיפוץ וגם תדרוש ממנה התרוצצות מיותרת במשרדי הרשות המקומית.

הסכום שחשבה להוציא עבור השיפוץ, לא הגיע  למחצית הסכום אותו הערכתי  אני כנחוץ, כדי לקבל תוצאה טובה ויפה וכדי להביא את הדירה למראה של המאה ה-21.

לאחר ששמעתי את האם והקשבתי ללבטיה ולנימוקיה, היה לי ברור, שאין טעם להכניס אותה להרפתקת שיפוץ יקרה שתיארך לפחות 5-6 חודשים. הרפתקה שדרוש ממנה התעסקות רבה והשקעה של שעות רבות, מה שעלול לפגוע גם בהכנסתה השוטפת. שיפוץ כולל כזה גם יאלץ אותה לארוז את כל הבית, לאחסן את הדברים במקום אחר ולמצוא לעצמה מקום מגורים חלופי. עוד עלויות לא מבוטלות.

בסיכום שקיבלה ממני אחרי המפגש, הצעתי לה לא לשפץ את הדירה.

המלצתי בפניה למכור את דירתה ולחפש דירה קטנה יותר, בת 4 חדרים, יד שניה במצב טוב, שלא נזקקת לשיפוץ, ושהמעבר אליה ידרוש מינימום עלויות ומינימום התעסקות.

לחילופין, העליתי רעיון שלגמרי לא חשבה עליו קודם: שכירות.

להשאיר בידיה את הדירה הגדולה כנכס מניב, שיכניס לה שכר דירה חודשי, ולעבור להתגורר בשכר דירה במקום קרוב באזור הזה שהיא אוהבת.

הערכתי, שכדירה להשכרה באזור כל-כך מבוקש, זהו נכס מאוד אטרקטיבי, ואחרי צביעה ומעט "קוסמטיקה",  אפשר יהיה בקלות להשכירה למגורים כמות שהיא.
שכר הדירה שכנראה תקבל יהיה גבוה יותר מזה  שהיא תשלם לשכירות, עלויות המעבר יהיו קטנות יחסית והדירה תישאר בבעלותה ובבעלות בנותיה.

שמחתי שיכולתי לתת לה מידע  ש"יעשה סדר" במחשבותיה, ישים קץ ללבטים הממושכים, וימקד אותה לעשות את ההחלטה הנכונה עבורה באותה עת.

הערה חשובה: אין בתיאור המקרה הזה כדי לתת עצה או המלצה לכל מי שמתלבט בסוגיה שבכותרת.

אין מקרה אחד זהה למשנהו.

יש לשקול כל מקרה לגופו מכמה היבטים: מצב הדירה, המיקום שלה, מצב השוק, המצב המשפחתי, האפשרויות הכלכליות בהווה ובעתיד ועוד גורמים אחרים אותם  אני לוקחת בחשבון.

אם יש לך התלבטות כלשהי בענין שינוי מיקום המגורים, אני יכולה לעזור.
כדאי לך לא להסס ולהתקשר אלי כבר עכשיו.

מאמרים נוספים

לקוחות מספרים

דילוג לתוכן